Mokslo naujienos

Titanas – ne toks jau ir kietas

NASA mokslininkų teigimu, atradimas padarytas ištyrus jungtinio JAV ir Europos kosmoso agentūros zondo „Cassini-Huygens“ prietaisų parodymus. Kosminis aparatas skrieja aplink Saturną nuo 2004-ųjų.

Titano ežerai – tai dideli skystų etano dujų ir vandenilio bei anglies junginių telkiniai. Ežerą, pavadintą Ontario Locus, zondas pastebėjo praėjusių metų gruodį. Telkinio plotas viršija 20 tūkstančių kvadratinių kilometrų.

„Tai pirmasis stebėjimas, kuris įrodo, kad Titano paviršiuje yra ežeras, užpildytas skysčiu“, – sako Arizonos universiteto dr. Bobas Brownas, vadovaujantis mokslininkų komandai, dirbančiai su „Cassini“ instrumentais.

Didelius tamsius plotus Titano paviršiuje zondas užfiksavo per daugelį skrydžių arti palydovo. Tačiau iki šiol mokslininkai negalėjo patvirtinti, ar ežerus sudarė skystos, ar kietos medžiagos.

Titanas

Saturno palydovo Titano paviršiuje jungtinis NASA ir Europos kosmoso agentūros palydovas aptiko skystą ežerą.

Galutinai tai išsiaiškinti pavyko po to, kai „Cassini“ palygino chemines medžiagas pagal tai, kaip jos sugeria ir atspindi infraraudonuosius spindulius.

„Skysto etano atradimas patvirtina seną idėją, kad metano ir etano ežerai bei jūros egzistuoja Titane“, – sako JAV Geologinės apžiūros organizacijos (USGS) dr. Larry‘is Soderblomas.

Pasak mokslininko, faktas, kad net esant blausiam apšvietimui ir trukdant Titano atmosferai, ežere pavyko užfiksuoti etano dujas, leidžia tikėtis, kad zondas ateityje padarys ir daugiau atradimų.
ABC Science

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą