Tarptautinė mokslo mugė
Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ metu, rugsėjo 15 d. Kaune nuo 11 iki 17 val. organizuojamas ypatingas renginys – Tarptautinė mokslo mugė. Tai šventė, kurioje pasitelkiant turiningą eksperimentų programą, siekiama supažindinti lankytojus su mokslo idėjomis, pademonstruoti technologijų naudą visuomenei, populiarinti Lietuvos mokslo įstaigas, inovatyvias, socialiai atsakingas verslo įmones ir kitas organizacijas. Šventėje pakviesti dalyvauti festivalio partneriai iš visos Lietuvos ir užsienio. Be to, Kauno technologijos ir Vytauto Didžiojo universitetai įvairiuose arti mugės miestelio esančiuose fakultetuose surengs beveik šimtą renginių.
Viešoje erdvėje įrengtoje mokslo laboratorijoje galėsite eksperimentuoti, dalyvauti viktorinose, konkursuose ir varžybose, stebėti įdomias fizikines, chemines demonstracijas. Mugės atidarymas įvyks KTU „Santakos“ slėnyje. Lankytojai po to pasklis po slėnio ir KTU fakultetų auditorijas, laboratorijas. Galėsite išbandyti, kaip veikia verslo įmonė, mokysitės efektyviai vesti derybas. Susikurti interneto svetainę, o KTU video studijoje sukurti reportažą. KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto specialistai parodys, kaip pasidaryti originalią pakuotę. Aplankysite mados inžinerijos studenčių darbų parodą, patirsite kaip muzika ir meditacija veikia smegenis ir padeda efektyviau mokytis.
Jūsų lauks vizitas į Biomedicininės inžinerijos instituto laboratorijas, Lietuvių ir latvių draugija mokys kalbėti latviškai, chemijos mėgėjai išbandys jėgas protmūšyje „Įdomioji chemija ir kai kas daugiau“, taip pat astronomijos viktorinoje. Galbūt jums įdomu, ką mums nori pasakyti baltosios meškos? Kaip parduoti ledus eskimams? Arba kas bendro tarp J. Gutenbergo spaudos preso išradimo ir Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto? Mugėje išgirsite atsakymus į netikėčiausius klausimus.
Vytauto Didžiojo universitete (Vileikos g. 8), apsilankę Gamtos mokslų fakultete sužinosite apie atliekų rūšiavimo subtilybes, vektorių pernešamas ligas ir išorinius parazitus, galėsite ištirti savo atsinešto geriamo vandens kokybę, o Informatikos fakultete sužinosite, kuo reali virtualybė skiriasi nuo virtualios realybės ir kaip kurti ir valdyti robotukus.
KTU studentų miestelis (Baršausko g. 59) tą penktadienį taps palapinių miesteliu, kuriuose mokslininkai, studentai ir netgi mokiniai dalysis su jumis mokslo ir technologijų naujienomis. Jame veiks dvi mobilios laboratorijos ant ratų. Pirmoji iš jų – „Mobilioji bioklasė“. Tai bendras Vilniaus universiteto ir kompanijos „Thermo Fisher Scientific Baltics“ projektas – pirmoji šalyje mobili laboratorija, supažindinanti moksleivius su naujausiais biomokslų pasiekimais.
Na, o į antrąją pakvies Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA. Bendradarbiaudama su Vokietijos ir Latvijos metalo ir elektronikos pramonės darbdavių asociacijomis, LINPRA adaptavo tose šalyse sėkmingai veikiantį, kombinuotą mobilios STEAM laboratorijos ir profesinio orientavimo infomobilio modelį. Tai – puiki galimybė pamatyti ir išbandyti naujausias technologijas ir įrenginius, sužinoti apie inžinerinės pramonės specialistų darbą, studijas ir karjeros perspektyvas.
Nacionalinio kraujo centro palapinėje sužinosite, kodėl duoti kraują naudinga jums pačiam.
Kauno teritorinės muitinės pareigūnai pasakos apie muitinės veiklą ir muitininko profesiją, demonstruos mobiliųjų grupių automobilį ir specialiąją tikrinimo įrangą. Lietuvos zoologijos sodas pristatys balinio vėžlio išsaugojimo projektą. VU gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto tyrėjai pakvies, naudojant kūno sudėties analizatorių, sužinoti kūno ir atskirų jo sričių sudėtį. Tyrimo metu susipažinsite ir su nervinio impulso sklidimu, ištirsite savo nervinio impulso sklidimo greitį.
Punsko tautodailės ir amatų dirbtuvių ,,Šimtavirvis“ palapinėje pamatysite, kaip gimsta rinktinės juostos, susipažinsite su pintinių ir vytinių juostų technika, sužinosite kaip neriama ant rėmų, daromi sodai, kaišoma vilna, rišamos verbos, marginami margučiai. LSMU Veterinarijos akademijos studentų asociacijos nariai pasakos gyvūnų mylėtojams apie augintinio pasirinkimą, tinkamą pasiruošimą jo priėmimui į namus. Krizių tyrimo centras su LSMU medicinos fakultetu mokys suteikti pirmąją pagalbą, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie susisiekimo ministerijos kvies išbandyti diržų prisegimo ir automobilio apsivertimo stimuliatorius, o Kauno apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdybos darbuotojai supažindins su saugumu savo buityje.
KTU Informatikos fakulteto darbuotojai ir studentai demonstruos virtualios tikrovės galimybes. Sugrįžę į praeitį pamatysite Kauno tvirtovę virtualioje realybėje, XX a. pirmoje pusėje. Istorijai perteikti naudojami skaitmenizuoti unikalūs eksponatai, saugomi Vytauto Didžiojo Karo Muziejaus fonduose. Arba galėsite irkluoti virtualioje erdvėje – Trakų Galvės ežere. Išbandysite programinę įrangą, skirtą parasparnio imitatoriui ir su juo sklandysite virš Kaune esančio Studentų miestelio. Moksleiviai ir visi kiti renginio dalyviai bus kviečiami pasivaikščioti po 3D namą virtualioje realybėje.
Kauno kolegijos programoje 5-10 metų lankytojai bus mokomi taisyklingai plauti rankas. Lankytojai išmoks pasigaminti veido kremą, vonios burbulus ir lūpų balzamą. Bus pateikiami linksmi ir netikėti maisto gamybos sprendimai, atskleidžiamos naudingosios maisto savybės, subalansuotos mitybos principai.
Mokslo mugėje dalyvaus net kelios Lietuvos ir Lenkijos gimnazijos („Saulės“, „Varpo“ ir kt.). Kauno Jėzuitų gimnazijos mokiniai, vadovaujami fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, mugės metu įrodys, kad fizika yra žavus eksperimentų, atradimų ir žaidimų pasaulis, leidžiantis pasijusti rimtais mokslininkais, o kartais – tiesiog smalsiais, žaidžiančiais ir išdykaujančiais vaikais. Anykščių Jono Biliūno gimnazijos gimnazistai demonstruos fizikos ir chemijos eksperimentus, Punsko Kovo 11-osios licėjus parengė optikos, o Seinų lietuvių ,,Žiburio” mokykla – cheminių eksperimentų programą, kuriuos demonstruos septintų klasių mokiniai. Atrodo, kad mokslo bacila užkrečia vis daugiau mūsų šalies jaunuolių, suprantančių, koks intriguojantis ir naudingas yra mokslo ir technologijų pasaulis.
Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ informacija
Komentarai