Mokslo naujienos

Smegenų ligas gydys šviesa

Metodo, kuris dar neišbandytas su gyvūnais, pagrindas yra lazeriai, kurių pagalba galima atskirti sveikus smegenų audinius nuo pažeistų pacientuose, sergančiuose Azhaimerio, Parkinsono ar Kroicfeldo-Jakobo ligomis.

Šios ligos smegenyse suformuoja baltymų krešulius, vadinamus amiloidais, kurių funkcija nėra iki galo aiški. Specialistai teigia sugalvoję būdą rasti šiuos darinius ir suardyti, naudojant koncentruotus šviesos spindulius.

„Naudodami tik lazerį, galime atskirti, kurie baltymai yra suformavę amiloido struktūrą, o kurie funkcionuoja normaliai,“ – teigia Švedijos Čalmerso technologijų universiteto biofizikas Piotras Hanczyc, a biophysicist at the Chalmers University of Technology in Sweden.

Per eksperimentus mokslininkai peršvietė lazeriu amiloido mėginio molekules, lėtai plaukiančias ta pačia kryptimi kaip ir spindulys. Tuo pačiu metu jutikliais buvo matuojama, kiek šviesos šios molekulės sugėrė. Paaiškėjo, kad sveiki baltymai yra optiškai nematomi (šviesa juos perėjo kiaurai), tuo tarpu amiloidai dalį spindulio absorbuoja.

Kol kas ši lazerių technologija išbandyta tik su laisvai plaukiančiais baltymais laboratorijoje, o tyrimai su gyvūnais dar tik laukia. P. Hanczyc teigimu, po šio etapo farmacijos kompanijos galėtų skirti lėšų tirti metodo potencialui gydant smegenų ligas, tačiau to tikėtis realu ne anksčiau kaip po 15 metų.

LiveScience

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą