Senoviniuose kauluose – šiuolaikinių vaistų paieškos
„Pasaulyje kyla nauja tuberkuliozės banga, – pastebi Miuncheno Ludwigo-Maximiliano universiteto prof. Adreas Nerlichas. – Galbūt mokydamiesi iš praeities, mes galėsime geriau suprasti šiandieną“.
Nerlicho komandos tyrinėjamiems kaulams – 6000 metų. Jericho (dabartinio Vakarų kranto) apylinkėse daugiau nei prieš 50 metų juos iškasė britų antropologė dr. Kathleen Kenyon.
Seniai pamirštus kaulus beveik atsitiktinai atrado Jeruzalės Hebrajų universiteto prof. Markas Spigelmanas, tyrinėdamas mumijas Sidnėjaus universiteto muziejuje.
„[Muziejaus darbuotojai] man pasakė, kad turi daug dėžių su kaulais, tik nežino, kam jie priklauso“, – prisimena jis. – Mat šias dėžes prieš 50 metų atidavė saugoti antropologas, dirbęs kartu su Kathleen Kenyon, kuri tuo metu kasinėjo Jeriche“.
Tuberkuliozė yra mirtinai pavojinga bakteriologinė liga, dažniausiai pažeidžianti plaučius. Ji taip pat žinoma kaip masių liga, perduodama žmogaus žmogui, gyvenančiam šalia.
Dauguma rastų kaulų buvo paveikti būtent šios ligos. Tai rodo, kad tuberkuliozė senojo pasaulio gyventojams buvo gerai žinoma.
Mokslininkai tiki, kad tuberkuliozė galėjo atsirasti daugiau nei prieš 10 tūkstančių metų pirmuosiuose kaimeliuose ir mažuose miesteliuose, išsidriekusiuose nuo Persijos įlankos iki Nilo deltos.
Išankstinių tyrimų duomenimis, senoviniuose kauluose yra išlikę pakankamai genetinės informacijos, kad ji suteiktų užuominų apie tai, kaip ši liga išsivystė. Tokios žinios padėtų ekspertams geriau suprasti tuberkuliozės evoliuciją, numatyti jos tolesnį kelią ir galop pakeistų jos gydymo praktiką ligoninėse.
Komentarai