Festivalio naujienos

Plika akimi nematomi, bet labai svarbūs

Dr. Rūta Stanislauskienė

 

Pirmieji vienaląsčiai organizmai buvo aprašyti 1683 m. rugsėjo 17 d. Antonio van Lèvenhuko (Antonie van Leeuwenhoek) laiške, siųstame Karališkajai Londono draugijai. Taip žmonėms atsivėrė nematytas ir labai įvairus pasaulis, kurį iki šiol menkai pažįstame. Tačiau jau suprantame, kokie jie svarbūs ir tradicinėse, ir netikėčiausiose gyvenimo srityse.

 

Evoliucijos spartintojai

Pavyzdžiui, žarnyne yra daug mikroorganizmų, padedančių virškinti ir apsisaugoti nuo įvairių ligų sukėlėjų. Ant odos taip pat nešiojame daugybę bakterijų. Visų šių mikroorganizmų įvairovę, kaip manoma, reguliuoja bakteriniai virusai. Genome esančių endogeninių virusų palikimu mes taip pat labai įvairiai naudojamės. Visai neseniai buvo nustatyta, kad galbūt virusinės kilmės baltymas padeda bendrauti neuronams. Nobelio premijos laureatas Salvadoras Luria įsitikinęs, kad būtent tokiu būdu virusai paspartino visos gyvybės evoliuciją. Taigi, yra ir virusų žudikų, ir partnerių. Jie yra pagrindiniai genų išradėjai, kūrėjai ir tiekėjai. Už savo žmogiškumą turime padėkoti vienam (pirmajam) retrovirusui, įsiterpusiam mūsų genome ir taip palengvinusiam kelią kitiems retrovirusams mus užkrėsti. Mokslininkai mano, jog ši savybė ir suteikė ypatingų kozirių, pavertusių mus žmonėmis. Ir tai tik vienas pavyzdys, liudijantis apie mikroorganizmų indėlį gyvybės evoliucijoje.

 

Mikroorganizmų diena Lietuvoje

Pirmą kartą Tarptautinę mikroorganizmų dieną organizavo Portugalijos mikrobiologų draugija 2017 metais. Dabar ji kasmet minima įvairiose pasaulio šalyse rugsėjo 17 d. Šią iniciatyvą koordinuoja Europos mikrobiologų draugijų federacija. Ja siekiama informuoti plačiąją visuomenę ir mikrobiologijos entuziastus apie mikroorganizmus ir jų tyrimų svarbą.

Lietuvos mikrobiologų draugija (LMD) organizuoja Tarptautinę mikroorganizmų dieną nuo 2018 m. Ji sulaukia didelio susidomėjimo ir iš moksleivių, ir iš vyresnio amžiaus lankytojų. O šiais metais organizuojama septintą kartą. Kaip ir anksčiau Tarptautinė mikroorganizmų diena įtraukta į Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ programą. Tikslas – šviesti visuomenę ir paaiškinti, kad mikroorganizmai yra ne tik žalingi, kaip daugelis vis dar mano, bet ir naudingi. Minint šią dieną, organizuojamos paskaitos ir praktiniai užsiėmimai visoje Lietuvoje. Kalbama apie mikroorganizmų vaidmenį aplinkoje, jų naudojimą biotechnologijų ir farmacijos pramonėse, svarbą ekonomikai. Praktinių veiklų metu lankytojai „prisiliečia“ prie mikroorganizmų piešdami mielėmis arba skirdami pigmentus iš bakterijų. Renginio metu bakterijų, mielių ir mikroskopinių grybų kolonijas galima pamatyti Petri lėkštelėse, o pavienes ląsteles stebėti mikroskopu.

Šiais metais Tarptautinės mikroorganizmų dienos veiklas siūlo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademija, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VilniusTech), Gamtos tyrimų centras bei atviros prieigos STEAM centrai visoje Lietuvoje. Paskaitose sužinosite apie bakterijų atsparumą antimikrobinėms medžiagoms (antibiotikams), dabartinę situaciją ir ateities perspektyvas, apie maisto produktų taršos šaltinius. Išgirsite, ar mikroorganizmai gali būti naudingųjų iškasenų šaltinis. Atlikdami laboratorinius darbus, galėsite išsiskirti savo DNR ir parsinešti namo pakabuke, o kepimo mieles ne dėti į pyragą, bet sėti ant mikrobiologinės terpės. Praktiniai užsiėmimai leis pažinti mikroorganizmus, sukeliančius maisto puvimą, pelijimą ar augalų ligas. Sužinosite, kuo mikroorganizmai gali būti naudingi ir kaip apsisaugoti nuo kenksmingų bakterijų ar mikroskopinių grybų. Negana to, aplankę visoje Lietuvoje veikiančius STEAM atviros prieigos centrus, naudodami specialius dažus ir mikroskopus susipažinsite su įvairių aplinkos ir maisto mėginių mikroorganizmų morfologija. Renginių programą rasite ir užsiregistruoti galėsite adresu www.mokslofestivalis.eu. Visi renginiai nemokami.

https://www.lrt.lt/naujienos/mokslas-ir-it/11/2355937/mikroorganizmai-plika-akimi-nematomi-bet-labai-svarbus

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą