Mokslo naujienos

Nemirtingumo link

JAV Šiaurės Karolinos universiteto gerontologas Valteris Longas (Valter Longo) su kolegomis mielėse išjungė” genus SCH9 ir RAS2. Jie mielėse skatina senėjimo procesus, o panašūs genai žmogaus organizme sukelia vėžį. Mokslininkai taip pat apribojo maisto medžiagų, reikalingų mielėms, kiekį. Mikroorganizmai išgyveno 10 savaičių, nors įprastai tetveria 7 dienas, praneša Los Angeles Times.

Jau ankstesniais tyrimais įrodyta, kad kalorijų kiekio apribojimas gali pailginti gyvenimą įvairioms gyvybės formoms, tarp jų ir primatams. V. Longo nuomone, genų mutacijos ir dieta organizme „įjungia išgyvenimo režimą“: energija, skirta augimui ir dauginimuisi, nukreipiama į senėjimą stabdančias sistemas, kol vėl atsiranda palankesnės sąlygos gyvybei.

Pietinio Ekvadoro kalnuose gyvena bendruomenė žmonių, kurie yra žydų, čia imigravusių iš Ispanijos prieš 100 metų, palikuonys. Šie žmonės turi panašias į mielių genetines mutacijas, tačiau tie, kurie jas paveldi iš abiejų tėvų, neužauga aukštesni nei 122 cm ir kenčia nuo įvairių sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas ir nutukimą. Mokslininkai spėja, kad taip nutinka dėl to, kad mutacijos sutrikdo normalų organizmo vystymąsi pirmaisiais gyvenimo metais.

Gera naujiena yra ta, kad bendruomenėje užfiksuota labai mažai vėžio atvejų. Dabar mokslininkai tiria gyventojus, kurie mutacijas paveldėjo tik iš vieno tėvo. Jei paaiškės, kad tokie žmonės yra sveikesni ir gyvena ilgiau nei turėtų, gali būti, kad ateityje sulauksime vaistų, brandos laikotarpiu „išjungiančių“ genus, pailginančių gyvenimą ir apsaugančių nuo vėžio.

Tomas Knabikas

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą