Mokslo naujienos

Nauja hominidų rūšis?

Palaikai rasti Malapos regione netoli Johanesburgo, vietoje, kur anksčiau būta senovinės urvų sistemos.

 

Žurnalui „Science” mokslininkai teigė, kad atrastieji padarai užpildo didelę spragą tarp senesnių hominidų ir modernių rūšių grupės, žinomos Homo vardu. Pastarajai priklausome ir mes.
Atradėjų komanda naujajai rūšiai davė pavadinimą Australopithecus sediba. Žodis „sediba” vietinėje sesotho kalboje reiškia šaltinį.
„Tai taškas, kuriame mes pasikeičiame iš dvikojės beždžionės į [šiuolaikinį žmogų], – sako komandos vadovas Pietų Afrikos Witwatersrand universiteto profesorius Lee Bergeris. – Visi žino, jog laikotarpis [kuriam priklauso palaikai] yra vienas iš mažiausiai ištirtų visoje hominidų fosilijų istorijoje”.
Staigios laidotuvės
Malapos padarai gyveno visai prieš pat atsirandant Homo rūšiai, todėl jų kūnams būdingas savitas senovinių ir medernių bruožų derinys. A. sediba turi mažus dantis, gerai išsivysčiusį dubenį ir ilgas kojas – visai kaip šiuolaikiniai žmonės. Kita vertus, ilgos rankos ir maži smegenys tikriausiai reiškia priklausomybę daug senesnei Australopithecine grupei.
Cradle
Vieta, kurioje rastos fosilijos, priklauso vienam iš aštuonių Pietų Afrikos regionų, įrašytų į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Fosilijos iškastos regione, kuris visame pasaulyje žinomas dėl daugelio kitų čia atrastų hominidų (angl. Cradle of Humankind World Heritage Site). Palaikus mokslininkai ištraukė iš duobės, priklausančios urvų sistemai, per ilgą laiką dėl erozijos netekusiai „stogo”.
Spėjama, kad padarai į urvus arba įkrito arba juose įstrigo. Vėliau, galbūt per liūtį, kūnai atsidūrė požeminio ežero dugne. Čia ilgainiui susiformavo storas daug kalcio turintis nuosėdų sluoksnis, kuris sukietėjo ir puikiai išsaugojo kaulus.
Beje, šalia kaulų buvo rasta kitų gyvūnų likučių, tarp jų – kardadančio tigro, antilopės, pelių ir kiškių. Kadangi nė vienas kūnas nebuvo apgraužtas, mokslininkai spėja, kad visi čia buvusieji mirė staigiai.
„Mes manome, kad čia galėjo vykti kokia nors stichinė nelaimė, kuri privertė visas šias fosilijas kartu nusileisti į urvą, kur jie įstrigo ir galiausiai buvo palaidoti”, – spėja Australijos Džeimso Kuko universiteto profesorius Paulas Dirksas.
Fosilijas mokslininkai rado neatsitiktinai: jie naudojosi populiaria programa „Google Earth”, kuri leidžia sudaryti virtualius žemėlapius ir nustatyti daugiausiai žadančias vietas.
BBC News

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą