Moskitų lazeris
2010-02-28
N. Myhrvoldas, buvęs „Microsoft” vyriausiasis technologas, su komanda lazerį sukonstravo kaip priemonę kovoti su maliarija, kurią sukeliančius parazitus perneša moskitai. Per konferenciją mokslininkas teigė, kad kas 43 sekundes nuo šios ligos miršta vaikas.
Nors pirmieji moskitų lazerio prototipai veikė, besivystančioms šalims jie buvo per brangūs. Tuo tarpu paskutinioji lazerio versija yra pagaminta iš gatavų dalių, kurias mokslininkai nusipirko „Ebay” internetinėje parduotuvėje. Tarp jų buvo, pavyzdžiui, spausdintuvų ir projektorių dalys bei skaitmeninių fotoaparatų lęšiai. Susikonstruoti tokį lazerį kainuoja apie 50 dolerių.
Per demonstraciją N. Myhrvoldas į stiklinį rezervuarą išleido šimtus moskitų, ir lazeris sudegino juos vieną po kito. Inžinieriaus teigimu, technologija galėtų numarinti nuo 50 iki 100 kenkėjų per sekundę.
Lazeris ne tik greitas, bet ir „protingas”: jis skiria moskitus nuo drugelių, o moskitų patinėlius – nuo patelių. Žmonėms gelia tik patelės, kurių sparnai juda žemesniu dažniu.
„Per naktį galėtumėte sunaikinti milijardus moskitų nepadaryti žalos drugiams – sako N. Myhrvoldas.
Tolesniuose inžinierių planuose – apsauginės lazerių tvoros aplink namus, ligonines ir dirbamos žemės plotus. Pastaruoju atveju lazeriai pakeistų pesticidus.
Komentarai