Kosmoso vaiduoklis
Astronomas mėgėjas Hanny‘is van Arkelis objektą aptiko dalyvaudamas projekte „Galaxy Zoo“, kuriame savanoriai padeda mokslininkams klasifikuoti galaktikas internetu.
„Iš pradžių neturėjome žalio supratimo, kas tai, – prisimena vienas projekto sumanytojų JAV Yale universiteto astrofizikas dr. Kevinas Schawinskis. – [Objektas] galėjo būti tiek mūsų Saulės sistemoje, tiek pačiame visatos pakraštyje“.
Netrukus į radinį, pramintą „Hanny’s Voorwerp“ (liet. Hanny‘io objektas), teleskopus nukreipė ir mokslininkai.
Labai karštas žalios spalvos dujas, sudarančias objektą, apšviečia šalia esanti galaktika IC 2497.
„Manome, kad netolimoje praeityje galaktika IC 2497 turėjo ypač ryškų kvazarą“, – aiškina astrofizikas. Kvazaras – tai regionas aplink supermasyvią juodąją skylę, į kosmosą išspinduliuojantis milžiniškus kiekius elektromagnetinės energijos, įskaitant radijo bangas ir regimąją šviesą.
Žalias dujų burbulas, kaip manoma, yra "šviesos aidas", likęs nuo kažkada ryškaus ir audringo galaktikos centro.
Mokslininkai sako, kad kvazaras užgeso prieš maždaug 100 tūkstančių metų, todėl paslaptingą kosminį objektą jis apšviečia „iš praeities“. Mat jie abu yra taip toli nuo Žemės, kad per teleskopus matoma kvazaro šviesa tik dabar pasiekia teleskopus.
„Šis atradimas parodo, kad piliečių moksliniai tyrimai internete pasiekė brandos amžių, – teigia JAV Alabamos universiteto prof. Billas Keelas, vienas iš projekto „Galaxy Zoo“ komandos narių. – Hanny‘o pastabumas mums atvėrė ne tik keistą objektą, tačiau ir langą į kosminę praeitį, kuri kitu atveju galėjo likti mums nežinoma dar ilgą laiką“.
Tyrėjai netrukus į „vaiduoklį“ nukreips kosminį teleskopą „Hubble“, kad įsižiūrėtų geriau. Tuo tarpu kitame „Galaxy Zoo“ projekto etape savanorių bus paprašyta paieškoti daugiau neįprastų astronominių objektų.
Komentarai