Mokslo naujienos

Iššūkis Z kartai

Z karta – gimusieji 1995–2012 m. – išmanieji, IT eros vaikai, augę su kompiuterio pele rankoje. Jie puikiai naršo internetinėje erdvėje, yra įgudę socialinių tinklų vartotojai, tačiau kasdienybėje susiduria su iššūkiu, kuris ankstesnėms kartoms atrodo nesuprantamas.

„Z kartos jauni žmonės gyvena savame uždarame pasaulyje ir ne tik neugdo bendravimo įgūdžių, bet ir juos praranda. Socialiniai tinklai ir bendravimas tik virtualioje erdvėje užgožia tikrąją žmogaus prigimtį – gyvą socializaciją“, – svarbią Z kartos problemą išryškina Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto docentė dr. Agnė Šimelytė.

Mokslininkai jau suprato, kad Z kartos negalima priversti bendrauti „senamadiškuoju“ būdu. Jie labai nekantrūs, įpratę rašyti trumpus pranešimus ir gauti greitus atsakymus. Nors jie puikiai jaučiasi apsupti medijų ir technologijų, A. Šimelytės nuomone, darbo rinkoje jų laukia sunkumai.

„Komunikacija – neatsiejama sėkmingo verslo dalis. Be jos negali būti plėtojami ryšiai nei su klientais, nei su tiekėjais. Nekantrumas – įprotis, neigiamai veikiantis derėjimosi procesą, dėl to nukenčia bendradarbiavimas tarp įmonių, prarandami potencialūs klientai, pralaimima konkurencinė kova rinkoje“, – pastebi VGTU docentė.

Be gyvos komunikacijos neįmanomas ir efektyvus bendravimas įmonės viduje. Todėl, akademikės nuomone, būtina jau mokykloje skatinti jaunuolius dalyvauti užsiėmimuose ir projektuose, kur jie, atlikdami įvairias užduotis–žaidimus, gali mokytis tinkamai komunikuoti, įsijausti į verslo įmonės specialisto vaidmenį ir suprasti, kokios asmeninės savybės reikalingos dirbant vieną ar kitą darbą.

Šiais metais mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė 2015“ metu moksleiviai galės pasijusti tikrais vadybininkais dalyvaudami verslo imitaciniame žaidime „Bjaurieji apelsinai“. Rugsėjo 18 d. 12.30 val. VGTU Verslo vadybos fakulteto 620 auditorijoje vyksiančiame užsiėmime jie sužinos derybinio meno paslapčių bei patys galės pasijausti derybų dalyviais.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą