Fizika + Chemija=?
Teksto autorė – Jelena Tamulienė.
Chemija: Pasižvalgykime aplink – mus supa daiktai, pagaminti iš įvairių įvairiausių medžiagų. Tačiau juk viskas prasidėjo seniai seniai nuo keturių pagrindinių elementų – žemės, ugnies, vandens ir oro. Bet jau II amžiuje prieš mūsų erą atsirado alchemikai, kurie atkakliai eksperimentavo norėdami metalus paversti auksu. Toliau vystantis chemijos mokslui, buvo atrasti cheminiai elementai, iš jų buvo gaminamos naujos medžiagos, atsirado organinė- ir bio-chemija, kaip atskiros chemijos šakos.
Naujos medžiagos įvairiems tikslams kuriamos nuolat. Tai ir naujos statybinės medžiagos, plastikas, ir vaistai, maisto papildai, dažai ir .t.t. Tačiau jų kūrimas yra ilgas ir brangus procesas, tad nuolat ieškoma būdų ir galimybių sumažinti patiriamas išlaidas.
+
Fizika: Neįtikėtina, bet jau 460 m. prieš mūsų erą Demokritas Abderietis iškėlė idėją, kad visos medžiagos sudarytos iš tarpusavyje sąveikaujančių ir nuolat judančių dalelių. Tačiau tik 1808 m. buvo įrodyta, kad atomas yra mažiausia cheminio elemento dalelė, kuri skiriasi nuo kitų elementų atomų mase. Atradus katodinius spindulius, radioaktyviųjų medžiagų spinduliavimą ir elektroną paaiškėjo, kad atomas sudarytas iš dar smulkesnių dalelių. Daugybė svarbių XVIII – IXX amžiaus atradimų ir teorijų, tokių kaip atomo modelis, elektrono krūvio nustatymas, kvantinių procesų matematinė teorija, dviatomių molekulių teorija, atomo teorija, banginė mechanika, nereliatyvistinė kvantinės mechanikos lygtis, elektrono judėjimo reliatyvistinė teoriją ir t.t. buvo panaudoti kuriant Kvantinę chemiją – chemijos šaką, kuri remiasi kvantinės mechanikos principais. Tad šiandien, taikant kvantinę chemiją, t.y sprendžiant lygtis, galima numatyti kokia bus naujai kuriamų medžiagų sandara, savybės, reakcingumas, kokios reakcijos vyks, koks bus šių medžiagų spektras ir panašiai.
=: Ar tikrai skaičiavimų pakanka, kad tiksliai numatytume, kokios bus naujai kuriamų medžiagų savybės? Ar vien tik formulių pagalba galima pakeisti būsimų medžiagų savybes?
Norinčius daugiau išgirsti apie neribotas galimybes, atsiveriančias taikant kvantinę chemiją, fizikų ir chemikų bendradarbiavimą bei naujų medžiagų kūrimą kviečiame į Mokslo festivalio paskaitą „Fizika + Chemija=?”, kuri rugsėjo 16 d. 16 val. įvyks Nacionaliniame Fizinių ir technologijų mokslų centre.
Komentarai