Faraono valties prisikėlimas
Visiškai išardytos valties dalis senovės egiptiečiai prieš 4500 metų sukrovė į tvarkingą rietuvę specialiame kambaryje. Dabar turistai gali stebėti jo vidų per kamerą, nuleistą pro skylę kambario lubose.
Šalia 2589-2566 m. per. Kr. gyvenusio faraono Kufu, arba Cheopso, kaip jį vadino graikai, piramidės iš viso rasti du tokie kambariai, iškirsti uolienoje 10 metrų gylyje. Apie juos archeologai sužinojo 1954 m., kai nuo Didžiosios piramidės pietinės pusės buvo pašalinti kalnai nuolaužų.
Išsilaikiusios beveik tobulai, 1224 kedrinės detalės iš pirmojo kambario buvo sujungtos į ypatingą valtį, kurios ilgis siekia 43 metrus. Pirmasis Cheopso laivas dabar saugomas specialiai jam pastatytame muziejuje šalia piramidės.
„Šiuo metu mes peržiūrime Japonijos pasiūlymą visiškai iškasti medžio fragmentus ir atstatyti [antrąją] valtį, – sako Zahi Hawassas, Egipto senienų aukščiausiosios tarybos vadovas. – Projektas truks penkerius metus ir kainuos 10 milijonų dolerių“.
Rekonstruota faraono Kufu saulės valtis.
Filmuotą medžiagą iš kambario apžiūrėjusi laivybos archeologė Cheryl Ward patvirtino, kad mediena, iš kurios pagamintos valties dalys, yra importuota beveik vien iš Libano ir yra gana stipriai pažeista.
„Nematėme jokių termitų veiklos įrodymų, tačiau vienas pirmųjų dalykų, kuriuos pamatėme, buvo didelis vabalas, – sako ji. – Vadinasi, kažkur yra spraga, per kurią vabzdžiai įeina ir išeina“.
Kokia buvo šių karališkų valčių paskirtis? Ar balzamuotas Kufu buvo nugabentas vienoje iš jų į savo piramidę? Kodėl valčių buvo dvi ir kodėl egiptiečiai jas pirmiausia pastatė, o tada vėl išardė?
Pasak Z. Hawasso, valtys buvo simbolinės transporto priemonės. Jų neprireikė laidotuvių procesijoje, per kurią Cheopso palaikai buvo pervežti iš jo rūmų Memfyje į jo kapą Gizoje.
„Esu įsitikinęs, kad valtys buvo palaidotos simboliniam tikslui: pagelbėti mirusiam karaliui jo kasdienėje kelionėje per dangų su saulės dievu“, – aiškina specialistas.
Senovės egiptiečiai tikėjo, kad saulė „dienos valtyje“ keliauja iš rytų į vakarus, o „nakties valtyje“ grįžta į požeminį pasaulį. Faraonai buvo laikomi saulės dievo vaikais.
Irklų paskirtis irgi būdavo simbolinė: užmušti laukinius padarus, stodavusius saulės dievui skersai kelio.
Tačiau kaip plaukti išardyta valtimi? Pasirodo, tai dievams nesukeldavo problemų.
„Saulės dievas žinojo, kaip ją rekonstruoti. Štai kodėl jie išrinkdavo šiuos laivus ir palaidodavo juos kambariuose“, – sako Z. Hawassas.
Komentarai