Mokslo naujienos

Ateities chirurgija – be operacijų ir vaistų

Kyliouniversiteto prof. Alicia El Haj teigia, kad kompanijos „Magnecell” patentuota technologija gali būti pradėta taikyti žmonėms per ateinančius penkerius metus. Ji leistų gydyti kai kurias ligas be chirurgų ar stiprių vaistų pagalbos.

Injekcijai naudojamos paties paciento kamieninės ląstelės, paimtos iš kaulų čiulpų. Tuomet laboratorijoje mokslininkai jas padengia įmagnetintomis nanodalelėmis. Magnetiniais laukais šias ląsteles galima nukreipti į reikiamą vietą organizme ir „įjungti”.

„Galutinis tikslas – atstatyti kremzlinį ir kaulinį audinį, – pasakoja A. El Haj. – Mums tai pavyko su pelėmis, o dabar žiūrėsime, kaip seksis gydyti ožkas”.

Pasak Kaulų tyrimų bendrijos prof. Jono Tobiaso, kamieninės ląstelės, gebančios atkurti pažeistus kaulus ir sąnarius, gali būti paimtos ir auginamos atskirai nuo kūno, tačiau jas nugabenti į tikslią vietą organizme iki šiol buvo sudėtinga.

Kamieninė ląstelė

Žmogaus kamieninė ląstelė. Šaltinis: Schoenstatt-Bewegung

„Kylio universiteto komandos tobulinama technologija yra įdomus šios problemos sprendimo būdas”, – sako jis.

Tuo tarpu Southamptono universiteto ekspertai, vadovaujami prof. Richardo Oreffo, naudodami kamieninių ląstelių terapiją sėkmingai išgydė keturis pacientus, turėjusius pažeistus klubo sąnarius. Mokslininkai pacientų kamieninėmis ląstelėmis bei donorų kaulų ląstelėmis „užlopė” pažeistus kaulus, kuriuos kitu atveju būtų reikėję sujungti metalo plokštelėmis ir sąvaržomis. Specialistų teigimu, jų metodas jau per kelerius ateinančius metus galės būti pradėtas taikyti Didžiojoje Britanijoje, kur kasmet klubus susilaužo 60 tūkstančių žmonių.

BBC News

 

 

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą