Ar agresija užkoduota veide?
Apskritai vyrai turi platesnius veidus nei moterys. Šis skirtumas išryškėja lytinio brendimo laikotarpiu, kai berniukų organizme pradeda sparčiai daugėti testosterono. Šis hormonas tiesiogiai susijęs ir su agresija, todėl Kanados mokslininkai nusprendė paieškoti ryšio tarp jos ir veido formos.
Jie tyrė universituose žaidžiančių ir profesionalių ledo ritulio žaidėjų nuotraukas, matuodami veidų ilgį ir plotį.
Paaiškėjo, kad kuo platesni atrodė veidai, tuo agresyvesni buvo žaidėjai. Tai atspindėjo baudos minučių skaičius, kuris duodamas už agresyvų elgesį arenoje.
„Ledo ritulys geras tuo, kad čia galima rodyti agresiją visiems priimtinu būdu. Niekas tavęs nepasodins į kalėjimą, jei smogsi kam nors alkūne, – sako Šv. Katerinos universiteto elgesio neuromokslininkas Justinas Carré. – Tai gera vieta tirti agresijai“.
Ryanas Del Monte, Kanados Brock universiteto ledo ritulio komandos kapitonas. Mokslininkai sako, kad kuo platesnis veidas, tuo vyras agresyvesnis.
Įdomu tai, kad tiesioginis ryšys tarp veido pločio ir agresijos egzistuoja tik tarp vyrų, bet ne moterų.
Atradimas leidžia manyti, kad veido bruožai žmonijos evoliucijoje buvo svarbus signalas, įspėjantis apie agresiją aplinkinius.
„Varžovai galėjo naudotis šia užuomina, tikriausiai – pasąmoningai, kad nuspręstų, ar verta veltis į kovą“, – spėja Brock universiteto neuromokslininkė Cheryl McCormick.
Tyrimo rezultatus galbūt patvirtina faktas, kad pykdamas žmogus nuleidžia antakius ir pakelia viršutinę lūpą. Veido bruožams „susiliejus“, jis atrodo platesnis.
Tiesa, su tokiomis išvadomis sutinka ne visi. Pavyzdžiui, JAV Brandeis universiteto psichologė Leslie Zebrowitz laikosi nuomonės, kad platus veidas dažnai būna ir gana apvalus, panašus į kūdikio. Tokį veidą turintys vyrai savo agresija stengiasi paneigti atitinkamą aplinkinių nuomonę, kuri jiems nemaloni.
„Kūdikio“ veidą turintys vyrai, kaip manoma, yra šilti ir silpni. Stebėtina, tačiau aš atradau, kad jų elgesys yra priešingas šiems lūkesčiams“, – teigia mokslininkė.
Komentarai