Alternatyvių visatų paieška įsibėgėja
Daug šiuolaikinės fizikos teorijų daro prielaidą, kad mūsų visata egzistuoja savotiškame burbule, į kurį panašių, taip pat talpinančių visatas, yra ir daugiau. Gali būti, kad šiose „kišeninėse visatose” konstantos ir net pagrindiniai gamtos dėsniai skiriasi.
Kosminėje mikrobangų fono radiacijoje (CMD) surasti visatų burbulų susidūrimų pėdsakų – taigi, ir daugelio visatų egzistavimo įrodymo – yra sudėtingiau, nei gali pasirodyti: disko formos piešiniai, kurių ieško mokslininkai, gali būti bet kurioje dangaus vietoje.
Grupė Londono universiteto koledžo, Londono Imperatoriškojo koledžo ir Teorinės fizikos instituto kosmologų išsprendė šią problemą: jie sukūrė kompiuterinį algoritmą, leidžiantį ieškoti visatų susidūrimų ženklų. Metodas taip pat pat numato ir maksimalų galimą tokių ženklų skaičių.
Patvirtinta naujoji hipotezė savo svarba prilygtų Kolumbo, Koperniko ir kitiems didiesiems atradimams. Nuotr. G. M. Ellerbeck
„Šis darbas suteikia galimybę patikrinti teoriją, kuri yra išties pribloškianti: mes gyvename bekraštėje visatų jūroje, kurioje nuolat išsipučia ir pradeda egzistuoti nauji visatų burbulai,” – sako Londono universiteto koledžo doktorantas Stephenas Feeney.
Viena iš daugelio dilemų, su kuriomis susiduria fizikai, yra žmogaus polinkis įžvelgti dėsningumus duomenyse, kurie sutampa atsitiktinai. Atsižvelgiant į tai, algoritme numatytos labai griežtos taisyklės, brėžiančios ribą tarp sutapimo ir tikro reiškinio.
Tyrimo autoriai pažymi, kad pirmųjų stebėjimų rezultatų nepakaks galutinai patvirtinti arba paneigti daugelio visatų teorijos. Laimei, šia linkme dirba ir keletas kitų mokslinių misijų, tarp jų – ir Europos kosmoso agentūros palydovas „Planck”.
Komentarai