Mokslo naujienos

Kovoje su ŽIV – pirmoji gera naujiena

Mokslininkai dešimtmečius ieško efektyvios vakcinos nuo žmogaus imunodeficito viruso, arba ŽIV. Vėliausias bandymas prasidėjo 2003-ųjų spalį ir baigėsi prieš kelis mėnesius.

Naujausiame eksperimente Tailande dalyvavo daugiau nei 16 tūkstančių sveikų 18-30 metų amžiaus vyrų ir moterų. Bandymai vyko Chonburi ir Rayon provincijose, kur rizika užskrėsti ŽIV yra aukšta. Per šį regioną daug žmonių keliauja į ir iš kaimyninės Kambodžos.

Rezultatai atskleidė, kad vakcinuotiems žmonėms rizika užsikrėsti virusu sumažėjo beveik trečdaliu, lyginant su tais, kurie jos negavo.

Vakciną sudaro dviejų anksčiau sukurtos, bet atskirai neefektyvios vakcinos, kurių vieną skatina imuninę sistemą pulti virusą, o kita sustiprina šią reakciją. Pasak Tailando Visuomenės sveikatos ministerijos dr. Supachai Rerks-Ngarm, nėra tiksliai žinoma, kodėl kombinacija veikia, tačiau bet kuriuo atveju tai yra persilaužimas kovoje su AIDS.
„Tai pirmasis projektas pasaulyje, kai vakcina yra ne tik saugi naudoti, bet ir sumažina infekcijos tikimybę. Tai teikia vilties, kad vakcina nuo ŽIV gali būti sukurta”, – sako jis.

ŽIV paplitimas

AIDS užsikrėtusių žmonių skaičius 2008 m. Šaltinis: UNAIDS

Eksperimento rezultatai bus panaudoti tolesniuose tyrimuose, tačiau mažai tikėtina, kad vakcina pasirodys vaistinėse.
„Tai pirmoji vakcina, kuri pasirodė esanti bent jau iš dalies efektyvi, – teigia Australijos AIDS organizacijų federacijos atstovas Donas Baxteris. – Tačiau 30 proc. sumažėjusi rizika dar neleidžia jos paviešinti, nes būtų rečiau naudojamasi prezervatyvais, ir infekcijų skaičius išaugtų dar labiau”.

Mokslininkai taip pat pažymi, kad vakcina buvo išbandyta su ŽIV atmainomis, paplitusiomis Tailande, todėl neaišku, ar medikamentas veiktų, pavyzdžiui, Afrikoje ar JAV.

Dabar bus aiškinamasi, kaip ilgai vakcina teikia apsaugą, ar reikia papildomų injekcijų ir ar ji gali apsaugoti gėjus bei žmones, kurie turi naudoti įšvirkščiamus vaistus.

Jungtinių Tautų Organizacija pasveikino mokslininkus ir pareiškė, kad rezultatai suteikia naujų vilčių maždaug 33 mln. žmonių visame pasaulyje, apsikrėtusių virusu.

ABC Science

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą