Mokslo naujienos

Vietoje skalpelio – žaidimų pultelis

Prieššešerius metus JAV Ročesterio universiteto dr. Daphne Bavelier sugriovė papiltusį mitą, kad kompiuteriniai žaidimai kenkia akims: mokslininkė eksperimentais įrodė, kad patyrę žaidėjai įvairiose su regėjimu susijusiose užduotyse pranoksta žmones, kurie niekada nebuvo pakėlę virtualaus šautuvo.

Dabar specialistė išsiaiškino, kad veiksmo žaidimai taip pat pagerina ir žmogaus gebėjimą suvokti kontrastą. Šis įgūdis mums labai praverčia silpnai apšviestoje aplinkoje.

Atradimas teikia vilčių žaidimais gydyti kai kurias akių ligas. Jau pradėti ir tyrimai, turintys patvirtinti arba paneigti šią teoriją.

Kontrastas

Tai Pelli-Robsono lentelė, kuria oftalmologai tikrina pacientų gebėjimą skirti kontrastą. Šaltinis: Physorg

Ambliopija – regėjimo sutrikimas, kai žmogus sunkiai skiria spalvų intensyvumo pokyčius, arba kontrastą. Šis sutrikimas kamuoja maždaug 3 procentus Vakarų gyventojų ir gali būti išgydytas vaikystėje, tačiau dažnai lieka nepastebėtas, o vėliau ką nors pakeisti jau sunku.

D. Bavelier su kolegomis atsitiktine tvarka išrinko 13 sveikų jaunų savanorių, kurie prieš tai nebuvo žaidę kompiuterinių žaidimų. Dalis grupės per 9 eksperimento savaites 50 valandų praleido prie pirmojo asmens šaudyklės „Unreal Tournament”, o kita – prie gerokai ramesnio gyvenimo stimuliatoriaus „The Sims”.

Kontrastas

Lentelė iliustruoja skirtumą tarp 38 ir 60 proc. kontrasto. Maždaug taip skirtingai vaizdą suvokia veiksmo ir įprastų žaidimų fanai. Šaltinis: Physorg

Testai prieš ir po eksperimento parodė, kad abiejų grupių gebėjimas suvokti kontrastą padidėjo. Tačiau žaidimai akis paveikė nevienodai: šaudyklė savanorių regėjimo aštrumą pagerino vidutiniškai 43 procentais, tuo tarpu simuliatorius – tik 11 procentų. Poveikis išliko kelis mėnesius po to, kai žmonės visai nežaidė.

Eksperimentas leidžia tikėtis, kad jautrumas kontrastui gali būti keičiamas ir be koreguojančių lęšių ar chirurgų pagalbos. Įkvėptas mokslininkės rezultatų, Kalifornijos universiteto specialistas Dennis Levi su komanda pradėjo tyrimą, skirtą išsiaiškinti, ar žaidimai gali padėti gydyti ambliopiją. Yra ir kitų mokslininkų, kurie spėja, kad ateities poliklinikose žaidimų pultelis bus toks pats įprastas, kaip skalpelis.

NewScientist

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą