Plastikas iš cukraus
„Mes sukūrėme organizmą, kuris turi išskirti šį produktą, kad augtų, – sako kompanijos „Genomatica“ prezidentas bioinžinierius Christophe Shillingas. – Taigi šio organizmo interesai sutampa su mūsiškiais: jis auga greičiau, kai pagamina daugiau [mums reikalingos medžiagos]“.
BDO paprastai gaminamas iš naftos ir gamtinių dujų, naudojant daug energijos reikalaujančias technologijas. „Genomatica“ teigimu, jų naudojamas metodas gali stipriai sumažinti BDO gamybos kaštus, nes čia naudojamos pigesnės žaliavos, ir prireikia mažiau energijos „įjungti“ cheminiams procesams, reikalingiems naftai paversti plastmase. Viskas, ko reikia, – cukrus ir tam tikros bakterijos.
Pasitelkę specialią programinę įrangą, inžinieriai virtualiai atkūrė įvairias chemines reakcijas ir ieškojo genų BDO gamybai tinkamiausių genų. Tuomet jie buvo perkelti į tikras E. Coli bakterijas, kurios buvo paleistos „ganytis“ nevalytame cukranendrių cukruje.
Bakterijos – naujos plastiko gamybos technologijos "darbinis arkliukas".
Kol kas naująja technologija yra pagaminta mažiau nei kilogramas plastmasės. Norint pasiekti verslui tinkamas gamybos apimtis, bakterijos su cukrumi ir vandeniu keliaus į talpyklas su 40,5 laipsnių Celsijaus temperatūra.
Ląstelės yra liūdnai pagarsėjusios savo polinkiu į įvairias nepageidaujamas mutacijas, kurių pavyzdžiais gali būti antibiotikams atsparūs mikrobai ar vėžys. C. Schilling‘o teigimu, kompanija planuoja iš šių procesų pasipelnyti: bakterijos bus mokomos vystytis taip, kad ilgainiui gebėtų toleruoti vis didesnes nuodingo BDO koncentracijas.
„Mintis apie naujas medžiagas, kurios galėtų pakeisti cheminį apdorojimą biologine inžinerija, atrodo labai patraukli, – teigia kalifornijos universiteto cheminės inžinerijos profesorius Harvey Blanch. – Naudojant tokią technologiją, daugybė medžiagų, pradedant naujomis plastmasės rūšimis ir baigiant lėktuvų kuru, galėtų būti gaminama daug pigiau ir mažiau teršiant aplinką“.
Komentarai