Mokslo naujienos

Misija „Saulės zondas plius“

„Pirmąkart mes ketiname aplankyti gyvą, kvėpuojančią žvaigždę. – sako NASA centrinės būstinės mokslininkė Lika Guhathakurta. – Tai netirtas Saulės sistemos regionas, ir atradimų tikimybė yra didžiulė“.

Būsimosios misijos vardas – „Saulės zondas plius“ (angl. Solar Probe+). Taip pat vadinsis ir jau konstruojamas karščiui atsparus erdvėlaivis, kuris paners giliai į žvaigždės atmosferą. Skrydis numatomas 2015-aisiais ir truks septynerius metus. Fizikai tikisi, kad per tą laiką zondas įmins dvi didžiąsias astrofizikos mįsles.

Saulės vainikas. Termometras, pamerktas į Saulės paviršių, rodytų 6000 laipsnių Celsijaus. Intuicija kužda, kad toliau nuo žvaigždės turėtų būti vėsiau, tačiau išorinė Saulės atmosfera, dar vadinama vainiku, yra įkaitusi iki daugiau nei 1 000 000 laipsnių – šimtus kartų labiau nei žvaigždės paviršius. Šis reiškinys mokslui žinomas daugiau nei 60 metų ir iki šiol nėra paaiškintas.

Saulės vėjas. Žvaigždė reguliariai išmeta didelį energijos krūvį turinčių dalelių, kurios skrieja per visą Saulės sistemą milijonų kilometrų per valandą greičiu. Įdomu tai, kad žvaigždės paviršiuje nėra jokio kryptingo dalelių judėjimo, tačiau tarp planetų siaučia tikri dalelių „štormai“. Svarbiausias klausimas: kas juos sukelia?

„Kad įmintų šias paslaptis, zondas paners į patį vainiką – ten, kur vyksta veiksmas“, – aiškina L. Guhathakurta.

saules zondas

Paveikslėlis vaizduoja trajektorijas, kuriomis Saulės zondas daug kartų apskris žvaigždę.

Arčiausiai prie Saulės zondas priartės per 7 mln. kilometrų. Ten žvaigždė atrodys 23 kartus didesnė nei iš Žemės. Iš anglies pluošto pagamintas zondo skydas turės atlaikyti didesnį nei 1400 laipsnių Celsijaus karštį ir radiaciją, kurios nėra tekę pajusti jokiam kosminiam aparatui. Zondas energiją gaus iš tos pačios Saulės: specialios skysčiu vėsinamos saulės panelės gamins elektrą ir galės pasislėpti po skydu, kai karštis taps pernelyg didelis.

Per šešerius metus zondas septynis kartus praskris šalia Veneros, kuri kaskart pakreips jo trajektoriją vis giliau į žvaigždės atmosferą. Nors planeta nėra svarbiausias misijos tikslas, astronomai tikisi sužinoti naujų dalykų ir apie ją.

„Saulės zondas plius“ yra ypatinga misija, kurioje tikimės ištirti, atrasti ir geriau suprasti, – sako L. Guhathakurta. – Nekantraujame pradėti“.

Science Daily

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą