aidimas leis paragauti chemiko duonos
Pastarieji tikisi, kad nemokamas trimatis į legendinį „Tetris“ panašus žaidimas padės kurti vakciną nuo ŽIV, teršalus skaidančias medžiagas ir išspręsti problemas, kurios kelia apmaudą chemikams metų metus.
Visi šie taip reikalingi sprendimai yra susiję su sudėtinga mokslo šaka, vadinama baltymų lankstymu. Žaidimas „Foldit“ kaip tik ir skirtas šiai sričiai.
„Žmonės puikiai sprendžia trimates dėliones“, – sako Zoranas Popovičius, Vašingtono universiteto kompiuterių specialistas ir vienas žaidimo autorių. „Kodėl jiems nesuteikus galimybės išspręsti tokias dėliones už mus?“.
Baltymai – tai lyg darbiniai organizmo „arkliukai“, atliekantys visas reikiamas užduotis, kad mes būtume gyvi. Jie sudaryti iš daugelio skirtingų amino rūgščių vijų, kurios būna susiraizgiusios pačiais įvairiausiais būdais. Trimatė baltymo struktūra ir lemia tai, kokiam darbui jis skirtas.
Taip atrodo dėlionės moksliniame žaidime "Foldit".
Pasak Z. Popovičiaus, kompiuteriai lengvai susitvarko su daugybe nedidelių skaičiavimo užduočių, tačiau kai reikia išspręsti vieną didelę erdvinę dėlionę, jie sustoja. O žmonės sprendimą kartais pamato iškart.
„Foldit“, pasirodęs praėjusią savaitę, primena „Tetris“, tačiau čia žaidėjas vietoje tuščio lango, kuriame reikia dėlioti krentančius blokelius, juos pamato sumestus į padriką raizginį. Žaidėjo užduotis – sukioti, stumti, traukti ir purtyti blokelius tol, kol jie susidėlios į reikiamą formą.
Tokiu būdu žaidžiant iš amino rūgščių sudėliojamas baltymas, o biochemikai gauna sprendimą, kaip jį sukurti laboratorijoje.
„Žaidėjai sprendžia tai, koks bus kitas realus eksperimentas“, – sako mokslininkas.
Naujos dėlionės įkeliamos į žaidimą beveik kasdien, ir iki šiol jį parsisiuntė daugiau nei 30 tūkstančių žmonių.
Džonatanas Kingas, baltymus lankstantis JAV Masačiūsetso technologijų institute, artimiausiu metu žaidimo neketina žaisti, tačiau mano, kad jis mokslininkams pravers.
„Jis padės sukurti įdomių dizaino sprendimų“, – teigia biochemikas. „Žaidėjai gali sugalvoti dizainą, kurio mokslininkai nėra matę anksčiau“.
Beje, norint žaisti „Foldit“, pačiam būti chemiku visai neprivaloma. Netgi atvirkščiai.
„Norime, kad žmonės nieko nenusimanytų apie biochemiją“, – tikina Z. Popovičius, kuris planuoja žaidimą paversti mokomąja priemone nuo vidurinės mokyklos. „Jau dabar mėgėjai biochemikams nušluosto nosį“.
Komentarai