„Erdvėlaivis Žemė”: šešioliktoji misija
Startuojame rugsėjo 12 d. Vilniaus universiteto Centrinių rūmų erdvėse. Kviečiame išbandyti save N2 Challenge žaidynėse. Tai mokslo šou, kuriame fizikos, chemijos, mechanikos ir kitų mokslo sričių elementai „užkurs“ jose dalyvaujančių Lietuvos gimnazijų mokinių galvose azarto ir noro nugalėti reakcijas. Varžybų pertraukose su originalia mokslo šou programa pasirodys Varšuvos Koperniko mokslo centro komanda.
Vilniuje nuo pirmojo festivalio projekte dalyvaujantis Vilniaus universitetas (VU) įsijungia į festivalį su daugiau nei 50 renginių programa. Teorinės fizikos ir astronomijos institutas ir VU Planetariumas supažindins su Paukščių Tako galaktikos archeologija, demonstruos žvaigždes kompiuterio ekrane ir padės nukeliauti į Juodąją skylę. Dangaus stebėtojų klubas gamtoje žvaigždžių ieškos akimis. Fizikai paaiškins, ar juodoji skylė praris CERN. Pakvies lankytojus tapti šviesos detektyvais, patirti šviesos ir spalvų magiją. Gyvybės mokslų centre tyrinėsime dirvožemį, lankysimės Zoologijos muziejuje, nukeliausime į vėžio pasaulį ir klausysime, ką mums kalba augalai. Atsakymo į augalų gyvenimo paslaptis ieškosime ir VU Botanikos sode. Kur ir kaip teka požeminis vanduo, sužinosite interaktyvioje hidrogeologinių baseinų matematinių modelių demonstracijoje. VU filosofai pakvies diskutuoti tema „Aš ir mano išmanusis: kuris kurį valdo?“, atskleisti savo požiūrį į nusikaltimo sampratą. Su genetikais ieškosime Lietuvių genomo šaknų, o neurobiologai papasakos apie smegenų tyrimų naujienas.
VGTU programoje dominuos inžinerinės temos. Veiks dronų skrydžių stimuliatorius. Sužinosite kaip susikurti išmanius namus. Interaktyviame žaidime mokiniai mokysis programuoti robotą ir išsiaiškins, kas stipresnis: žmogus ar humanoidas? Socialinių temų mėgėjai sužinos, kaip tapti pokalbių šou žvaigžde, kaip kuriamas dizainas.
Vilniaus kolegijos darbuotojai supažindins su įvaizdžio matematika, paaiškins kaip tapti sąmoningu mados vartotoju. Kūrybinių dirbtuvių metu siūlys pažinti ritmą, siejant ritmo pratimus su kūno koordinacija. VR Café pakvies į virtualią kelionę po Egipto piramidę, kur apžiūrėsite Tutanchamono kapą. LMA Vrublevskių bibliotekoje bus atskleistos skaitmeninės knygos kūrimo paslaptys. Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyboje supažindinsime su nesąžiningo elgesio formomis akademiniame lauke ir parodysime būdus, kaip jas įveikti. Akmenys iš žemės ir dangaus pasakos savo istorijas Gamtos tyrimų centro Mineralų muziejuje. Meno ir mokslo laboratorija bei VU TFAI kvies į atmosferinį dangaus stebėjimą „Signalai“.
Festivalyje vėl bus pažymėta Tarptautinė mikroorganizmų diena. Molekulinėje virtuvėje gaminsite švytinčius bakterijų ikriukus, susipažinsite su mikrobiologo kasdienybe, sužinosite, kokie virusai gyvena Žemėje.
Internetui daugiau kaip 40 metų ir jis jau giliai įsišaknijo mūsų gyvenime. Mes žinome jo svarbą ir naudą, bet menkai suprantame, kaip jis veikia ir kas jį valdo. Tad susipažinkime su jo tamsiąja puse: kibernetinėmis atakomis, netikrų naujienų srautu, turinio cenzūra ir tikraisiais mūsų duomenų valdytojais. Apie saugumą internete ir grėsmes paskaitoje „Nematoma interneto pusė” kalbės dr. Rytis Rainys, žinomas Lietuvos kibernetikos ekspertas, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius.
Rugsėjo 19 d. Lankytojų lauks Mokslinis šou Fizinių ir technologijos mokslų centre bei UAB „Ekspla“. Čia mokslo ir verslo atstovai bendradarbiauja nanoinžinerijos, fotonikos, lazerių srityse. Pakviesime į ekskursijas pažangiausiose biotechnologijų įmonėse: „Biotechpharma“, „Teva Baltics/Sicor Biotech“ ir „Thermofisher scientific Baltics“. Jose pamatysite, kaip gimsta biofarmaciniai preparatai, naujos kartos vaistai nuo vėžio, kaip kuriama personalizuotos medicinos ateitis.
Kaune Mokslo penktadienį rugsėjo 13 d. pakviesime „emigruoti“ į daugiau nei šimto renginių šalį Kauno technologijų universiteto erdvėse. Čia atsivers molekulių ar mikrobų pasaulis. Išbandysite įvairiausias technologijas, sužinosite apie naujausias tendencijas kibernetinio saugumo, elektronikos, duomenų analitikos, robotikos, finansų ir kitose srityse. Paieškas bus galima tęsti ir nematomoje – kvantinės fizikos erdvėje. Mokslininkai parengė dešimtis veiklų laboratorijose ir net Kauno Ąžuolyno parke. Įvairius eksperimentus demonstruos Varšuvos Koperniko mokslo centro komanda. Gyvybės mokslų paslaptis atvers Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Aplankysite net keturis jo muziejus: Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos, Anatomijos, Veterinarijos akademijos ir Veterinarijos akademijos Gyvūnų anatomijos – dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų kliniką. Dalyvausite ekskursijose Kauno klinikose, stebėsite Kraujo centro onkologinės ligoninės Spindulinio gydymo sektoriaus, pirmosios Baltijos šalyse integruotos operacinės veiklą. Jei pasiseks „pabėgti“ iš pabėgimo kambario „Pasmerktas pasaulis“ MLK Neuromokslų institute, gal pavyks išgelbėti mūsų visų ateitį.
Kauno kolegijoje dalyvių lauks platus temų spektras: nuo meno technologijų subtilybių iki sveikatos, verslumo, marketingo paslapčių. Vytauto Didžiojo universitetas kvies pažinti gamtos ir informatikos mokslų paslaptis. Intelektualaus laisvalaikio praktikas pagal smalsuolių rekomendacijas galėsite išbandyti VDU Botanikos sode. Lankytojai laukiami ir Kauno technikos kolegijoje, Lietuvos zoologijos muziejuje, VU Kauno fakulteto renginiuose.
Klaipėdoje rezervuoti laiką kviečiame KU Jūros tyrimų institute rengiamos mugės „Nuo Kuršių marių iki Arkties vandenyno“ programai. Mugės tikslas – supažindinti su jūrų mokslo naujovėmis ir tyrimų technologijomis, papasakoti apie ateities karjeros jūriniame sektoriuje galimybes, skatinti Lietuvos kaip jūrinės valstybės sampratą. KU Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto mokslininkai pristatys ir inžinerijos mokslus. Nuo saldainių gamybos technologijų iki dirbtinių palydovų kosmoso erdvėje – tokias temas gvildens į Klaipėdos valstybinės kolegijos renginius susibūrę festivalio mėgėjai. Besidomintys žmogiškųjų resursų panaudojimo galimybėmis kviečiami praplėsti žinias apie įrenginių valdymą mintimis ar išmanų asmeninių finansų valdymą. Mokslo, technologijų ir inovacijų sandūra ypač jaučiama Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste, kuris kviečia į ekskursiją. Tai svarbiausias ir didžiausias Lietuvos Respublikos transporto centras, vienas universaliausių ir moderniausių uostų Baltijos jūros regione ir Europoje. Festivalio lankytojai svečiuosis ir Klaipėdos dramos teatre, kur jų lauks pažintis su XVIII a. siekiančia pastato istorija, su šiuo metu moderniausias technologijas Lietuvoje turinčio teatro galimybėmis.
Šiauliuose eksperimentų mėgėjus pakvies Šiaulių Didždvario gimnazija bei edukacinė įmonė „Eduplius“. Didždvario gimnazija surengs STEAM atradimų dieną, padėsiančią suprasti jungtis tarp gamtos, technologijų, robotikos, menų, informatikos, išbandyti 3D technologijų galimybes ir suvokti matematikos reikšmę kasdieniam gyvenimui. Šiaulių kolegijoje bus bandoma atskleisti galimas bendravimo su nežemiškų civilizacijų atstovais formas ir supažindinama su piktogramomis. Taip pat bus demonstruojamos inovatyvaus reabilitacijos įrenginio galimybės, vertinant ir treniruojant asmens neuroraumenines funkcijas.
Panevėžys šiais metais taps robotikos miestu ir pakvies į renginių programą Robotikos centre „Robolabas“. KTU mokslininkai supažindins su elektronikos ABC, pakvies aptarti žmogaus ir gamtos santykius bei išnagrinėti veiksnius, įtakojančius žmogaus ir gamtos santykių formavimąsi. Į festivalio programą įsijungs ir Panevėžio kolegija, kurios renginiuose turėtų apsilankyti besidomintys išmaniųjų matavimų abėcėle, namų automatikos pradmenimis, komandinio darbo principais bei sveikatos temomis: vakcinų naudojimu, organizmo varikliu – širdimi, burnos higiena.
Keliaujantys eksperimentai regionuose. Daugiau nei dvi dešimtys kelionių į keturiolikos mažesnių Lietuvos miestų, miestelių ir rajonų mokyklas – nauja 2019 metų festivalio iniciatyva. Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetų mokslininkai, Vilniaus universiteto ir kompanijos „Thermo Fisher Scientific Baltics“ projektas Bioklasė, KTU FabLab Kaunas kūrybinės inžinerijos dirbtuvių, VDU VšĮ „Verslo praktikų centro“, robotikos centro „RoboLabas“, edukacinės įmonės „Eduplius“, Didždvario gimnazijos Molio laboratorijos komandos keliaus su patrauklia praktine programa, kurios tikslas – užkrėsti eksperimentavimo „virusu“ kuo daugiau regionuose gyvenančio jaunimo, sudominti juos mokslu, kviesti savo ateitį sieti su mokslininko karjera. Programoje atspindėtos pačios įvairiausios sritys: robotika, inžinerija, fiziniai, socialiniai mokslai, biomokslai, fizika, chemija ir kita.
Komentarai