Nanomechanizmai žudo vėžines ląsteles iš vidaus
„Mūsų tyrimas pirmąkart demonstruoja, kaip veikia kontroliuojami priešvėžiniai vaistai, naudojant nanodaleles gyvose ląstelėse“, – sako darbams vadovavęs mokslininkas Fuyuhiko Tamanoi.
Nanorotoriai – tai vamzdeliai, pagamintos iš silikono dioksido, šviesai jautrios kietos medžiagos. Kai į ją atsimuša šviesa, mažos „uodegėlės“ vamzdelių viduje juda pirmyn ir atgal, sukurdamos srovę, kuri stumia vaistus lauk. Kuo daugiau šviesos nukreipiama į vamzdelius, tuo daugiau vaistų nano-rotoriai išstumia.
Bandomiesiems tyrimams mokslininkai į rotorius pakrovė kamptotecino, chemoterapijoje naudojamų vaistų, kurie sukelia ląstelių savižudybę. Tuomet nanodalelės buvo įleistos į žmogaus vėžinių ląstelių mėginius tamsioje patalpoje. Įjungus tam tikro bangos ilgio šviesą, vaistai buvo paleisti ir sumažino auglius.
Kadangi vaistų išleidimo mechanizmas įsijungia tik apšviestose vietose, mokslininkai gali jį aktyvuoti pačiose vėžinėse ląstelėse. Į nanorotorius, tyrėjų aiškinimu, galima įdėti ir kitų vaistų gydyti ligoms, kurios pasireiškia konkrečiuose kūno regionuose ir neplinta po organizmą.
Technologijai patvirtinti prireiks kelerių metų, tačiau F. Tamanoi tikisi, kad šiame procese kliūčių nebus.
Beje, pacientams nereikės jaudintis, kad nanorotoriai netyčia įsijungs dienos šviesoje: šie prietaisai reaguoja tik į labai specifinio bangos ilgio šviesas.
„Tai labai reikšmingas šviesai jautrių dalelių pritaikymas", – sako Darenas Danfis Darren Dunphy), Naujojo Meksiko universiteto nanomedžiagų mokslininkas, nedalyvavęs tyrime. „Tai jau daugiau nei koncepcija ir vieną dieną galėtų būti pritaikyta žmonėms“.
Komentarai