Mokslo naujienos

Buvo plaučiai – ir plaučių nėr

Neįpatingai atrodanti varlė iš Borneo salos pasirodė besanti ypatingai reta savo šeimos atstovė: Barbourula kalimantanensis yra vienintelė žinoma varlė, kuri neturi plaučių.

Plokščiagalvė Borneo varlė visą gyvybei reikalingą deguonį gauna per odą. Tiesa, plaučiai jai dabar nepakenktų: vietinės aukso kasybos sparčiai teršia upelius, kuriuose šios varlės gyvena.

Ypatingas varliagyvis pirmąkart aprašytas dar 1970-aisiais, tačiau iki šiol biologai net neįtarė, kad varlė neturi plaučių.

Tokia savybė tarp amfibijų yra beveik neaptinkama: be Barbourula kalimantanensis, plaučių neturi tik viena salamandrų šeima ir viena Caecilian varliagyvių rūšis.

Frog

Barbourula kalimantanensis, plokščiagalvė Borneo varlė.

Nors amfibijos kvėpuoja ir per plaučius, ir per odą, pastaruoju būdų jos gauna tik nedidelę dalį viso deguonies. Apskritai kvėpavimas per odą yra praktiškas tik šaltakraujams gyvūnams, kuriems reikia žymiai mažiau energijos nei žinduoliams.

Singapūro nacionalinio universiteto mokslininkas Deividas Bikfordas su kolegomis mano, kad oro pilni plaučiai galėjo trukdyti varlės protėviams pasiekti sraunių upelių dugną, todėl gyvūnas ilgainiui išmoko apsieiti be plaučių. Tokį evoliucijos posūkį palengvino ir tai, kad šaltas vanduo turi daugiau ištirpusio deguonies.

Dėl miškų kirtimo ir neteisėtos aukso kasybos upeliai šyla ir lėtėja. Tai reiškia, kad plokščiagalvei Borneo varlei atėjo sunkūs laikai.

„Tai nykstanti varlė, apie kurią praktiškai nieko nežinome, kuri turi stulbinančią savybę kvėpuoti tik per odą ir kurios ateitį griauna neteisėtai auksą kasantys žmonės, kurie yra visuomenės pašaliuose ir neturi kitų būdų išlaikyti save“, – padėtį apibūdina D. Bikfordas. „Šiai problemai spręsti nėra paprastų atsakymų“.

Mokslininkai neįsivaizduoja, kiek varlių tebegyvena, ir neatskleidžia, kur laikosi dvi žinomos jų populiacijos, baimindamiesi kolekcininkų dėmesio.

NewScientist Environment

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą