Mokslo naujienos

Daugiau interneto – daugiau cenzūros

Ankstesni bandymai išsiaiškinti, kurių šalių vyriausybės blokuoja interneto puslapius, tradiciškai apsiribodavo tokiomis šalimis, kaip Kinija, Iranas ar Kuba. „Tai pirmasis bandymas atlikti išsamų tyrimą, apimantį daug daugiau valstybių, stebint, ar jos filtruoja svetaines, o jei filtruoja, tai kurias ir kodėl“, – pasakoja ONI atstovas Rafalis Rohozinskis.

Tyrimo autoriai išvardija 25 šalis, kuriose internetas nėra visiškai laisvas. Burma, Kinija, Iranas, Sirija, Tunisas ir Vietnamas riboja prieigą prie politinio turinio svetainių, pavyzdžiui, prie opozicinių partijų tinklapių. Kitur – Saudo Arabijoje, Irane, Tunise ir Jemene – filtruojamos pornografijos, homoseksualų ir virtualių azartinių lošimų svetainės.

Mokslininkai taip pat tiki, kad vyriausybės plečia savo įtaką ne tik tinklapiuose, bet ir kitose interneto technologijose, pavyzdžiui, „Skype“. Be to, yra požymių, kad dar mažiausiai 16 šalių kontroliuoja prieigą prie Interneto būdais, kurių neužfiksavo ONI programinė įranga. Pavyzdžiui, Uzbekistane dažnai suimami žmonės, kurie apsilanko tam tikrose svetainėse.

„Gali būti, kad šios problemos aštrumas stipriai nuvertinamas“, – sako R. Rohozinskis. Tuo tarpu ONI vadovas Džonatanas Zittrainas teigia, kad yra pagrindo nerimauti dėl tokių tendencijų poveikio žmogaus teisių, politinio aktyvizmo ir ekonominio vystymosi sritims.

Tomas Knabikas

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą