Mokslo naujienos

Elektros vandenynas

Jau veikia jėgainės, elektra paverčiančios saulės šilumą, potvynio ir bangų energiją.

JAV architektai bei inžinieriai Trevoras Čedvikas (Trevor Chadwick), Dominykas Michaelis ir jo sūnus Aleksas kuria naują elektros gamybos metodą, pavadintą Vandenyno terminės energijos konversija (OTEC).

Vandenyno paviršiuje vanduo gali būti įšilęs iki 29°C, tuo tarpu kilometro gylyje paprastai tebūna 5°C. Technologija išnaudoja šį temperatūrų skirtumą gana paprastai: šiltas paviršiaus vanduo skystą amoniaką paverčia garais, o šie besiplėsdami suka turbiną ir gamina elektros energiją. Tuomet garai atvėsinami vandeniu iš gelmių, vėl pavirsta skysčiu, ir procesas prasideda iš naujo.

Energijos „salos" kompiuterinis modelis. Šaltinis: Inhabitat

Inžinierių vizijoje – elektros energijos „salų“ tinklas. „Salos“ – tai plūduriuojančios šešiakampės platformos iš sustiprinto betono ir korozijai atsparaus metalo. Šiose platformose, be OTEC sistemos, taip pat būtų vėjo ir bangų jėgainės bei saulės elektrinės.

Apskaičiuota, kad vienos „salos“ galia siektų apytiksliai 250 megavatų, o 50 tūkstančių tokių platformų patenkintų visos planetos poreikius. Papildomai „salynas“ sukurtų 2 tonas gėlo vandens per dieną kiekvienam Žemės gyventojui (gėlas vanduo – šalutinis OTEC produktas).

OTEC jėgainės būtų efektyviausios ten, kur vandens temperatūrų skirtumas yra 20 laipsnių Celsijaus. Vadinasi, platformos pirmiausia būtų statomos tropinių ir subtropinių regionių vandenyse.

Punktyrais pažymėtoje zonoje energiją gaminančios platformos veiktų geriausiai. Šaltinis: Inhabitat

Šiuo metu mokslininkai tobulina pirmosios „salos“ prototipą ir ieško rėmėjų bandymams. Baigtas modelis dalyvaus milijardieriaus Ričardo Bransono paskelbtame konkurse, skirtame inovacijų kovai su klimato atšilimu paieškai. Bendras konkurso prizinis fondas – 25 milijonai dolerių.

D. Michaelis ir komanda tikisi, kad jų sprendimas atkreips teisėjų dėmesį. „Šimtmečius mes stengėmės suvaldyti gamtą, tačiau dabar paskutinė mūsų viltis – dirbti išvien“, – sako inžinierius.

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą