Augalų ligas diagnozuoja fotoaparatas
Teksaso žemės ūkio tyrimų organizacijos „Texas Agrilife Research“ entomologas dr. Kristianas Nansenas (Christian Nansen) naudoja hiperspektrinį fotoaparatą, kuri parodo, kaip augalų lapai atspindi šviesą. Prietaisas ypatingas tuo, kad „mato“ daug platesnį spalvų spektrą nei žmogaus akis.
„Stresas, kurį augalas patiria dėl ligų, kenkėjų ar aplinkos pokyčių, turi įtakos jo medžiagų apykaitai ir nežymiai pakeičia tai, kaip jis atspindi šviesą“, – aiškina dr. Nansenas. „Su šiuo fotoaparatu mes galime stresą atpažinti anksčiau nei apžiūrėdami augalus“.
Kai kurios augalų ligos žmogaus akiai ilgai išlieka nematomos. Pavyzdžiui, kai išryškėja išoriniai šaknų puvinio požymiai, augalas jau būna pusiau miręs. Greita reakcija taip pat yra labai svarbi ir kontroliuojant kenkėjus.
Hiperspektrinis fotoaparatas nėra net panašus į įprastinį. Nuotraukoje: dirvos stebėjimus atlieka Europos kosmoso agentūros mokslininkai. Šaltinis: ESA
Technologija leidžia atpažinti ligas visuose augaluose. Panašūs prietaisai naudojami laukus stebint iš lėktuvo, tuo tarpu Teksaso mokslininkų sukurtas fotoaparatas laikomas virš augalų viršutinių lapų, jį galima įrengti ir specialiame traktoriuje arba drėkinimo sistemoje.
Dr. Nanseno teigimu, išradimas kol kas yra pradiniuose tyrimų etapuose. Mokslininkai renka sveikų ir sergančių augalų nuotraukas ir kuria specialią duomenų bazę, pagal kurią kompiuteris automatiškai atpažins augalo bėdų priežastis. Išbaigta technologija tiks ne tik ligų prevencijai, bet ir augalų selekcijai. Jau dabar mokslininkai beveik analogiškas sistemas naudoja nustatydami baltymų kiekį kviečiuose, žemės riešutų aliejingumą ar pomidorų nokumą.„Mes stengiamės [technologiją] padaryti nebrangią ir tinkančią didelio masto darbams“, – sako entomologas. „Jei mums pavyks sukurti efektyvius klasifikacijos algoritmus, sistemą bus galima pritaikyti daugeliui dalykų ir automatizuoti, jei ji gebės pereiti lauką“.
Komentarai