INOVATYVUMO IR VERSLUMO PAMOKOS MOKSLO FESTIVALYJE
Jubiliejiniame, penkioliktame Mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“, kuris rugsėjo 12-21 d. vyks šešiolikoje Lietuvos miestų ir rajonų, moksleiviai susipažins su mokslo ir technologijų taikymais versle. Apsilankę nemokamose ekskursijose, seminaruose, paskaitose, visi norintys galės pasitikrinti savo verslumo gebėjimus. Aplankys įvairias aukštųjų technologijų kompanijas, verslo įmones, sužinos apie perspektyvias profesijas ir kokių kompetencijų reikia, norint realizuoti savo svajones.
„Lietuva jau šiandien yra pasaulinė inovatorė lazerių, biotechnologijų ir IT srityse, šalies specialistai kuria ir išskirtines robotizuotas sistemas, dirbtinio intelekto sprendimus. Ateities Lietuvos ekonomikos sėkmė priklausys nuo to, ar sugebėsime ir toliau auginti šias industrijas, skatindami jas rinktis jaunus specialistus. Jaunimą su inovatyviomis industrijomis supažindinantys renginiai, tokie kaip „Erdvėlaivis Žemė“, padeda pamatą ir inovacijomis grįstos šalies ekonomikos augimui, ir jaunų žmonių suvokimui, kad Lietuvoje taip pat galima kurti išskirtinius sprendimus pasauliui, gaunant gerą atlyginimą“, – teigia vienas iš festivalio globėjų, Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
Siekiant šių tikslų, Lietuvos mokslų akademijoje Vilniuje kartu su Ugdymo plėtotės centru, asociacijomis INFOBALT ir LINPRA vyks seminaras „Dirbtinė intuicija: kokių kompetencijų reikės dirbtinio intelekto ir robotizacijos eroje“. Seminare išgirsite apie esmines giliojo mokymo metodų ir algoritmų kūrimo tendencijas pasaulyje ir Europoje, Lietuvos pažangą robotikos, dirbtinio intelekto taikymo srityse. Taip pat sužinosite, ar ugdomos šios kompetencijos aukštosiose mokyklose, kolegijose, kokios srityse veikia pramonės įmonės ir startuoliai. Išgirsite svarstymų, kaip šios technologijos pakeis ugdymo procesą, ekonomiką ir kitas sritis. Seminaras skirtas jaunimui, besidominčiam karjeros galimybėmis, ateities perspektyvomis, taip pat pedagogams.
VU filosofijos fakultete organizacinės psichologijos specialistės dr. Ieva Urbanavičiūtė ir dr. Jurgita Lazauskaitė-Zabielskė parengė diskusiją „Pokyčiai organizacijoje: įgyvendinti negalima stabdyti“, kurioje, remdamosios Lietuvos įmonėse atliktais tyrimais, aptars svarbiausius psichologinius kaitos organizacijoje aspektus ir būdus tinkamai įgyvendinti pokyčius, siekiant padidinti darbuotojo ir organizacijos gerovę.
Robotika festivalyje
Panevėžys nuo seno garsėja kaip miestas, turintis daug inžinerinių ir gamybos įmonių, tad mieste plėtojami robotikos projektai, ugdoma jaunoji inžinierių karta. Sudominti vaikus inžineriniais mokslais daug efektyviau, pateikiant tai žaidimo, varžybų forma. Skatindama robotikos ir STEAM kompetencijų ugdymą, Panevėžio miesto savivaldybė steigia Robotikos varžybų centrą „Minties“ gimnazijoje. Regiono moksleiviai mokysis robotikos pagrindų, dalyvaus varžybose, ugdys loginio mąstymo, darbo komandoje įgūdžius bei inžinerines kompetencijas. Studentai renkasi Robotikos studijų programą KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete. Čia įrengtoje pramoninių robotų laboratorijoje mokosi kurti, projektuoti, diegti bei aptarnauti robotus ir jų sistemas. Norintys įgyti praktinių žinių mechatroninių ir informacinių sistemų srityje, renkasi ugdymo programas Panevėžio kolegijoje bei Panevėžio profesinio rengimo centre. Su mokslo institucijomis bendradarbiaujantis Panevėžio mechatronikos centras atlieka mokslinius tyrimus ir kuria sprendimus automatikos, mechatronikos, mikro/nano technologijų įmonėms.
Todėl, bendradarbiaujant su VšĮ „Panevėžio mokslo ir technologijų parkas“, festivalio metu šiame mieste planuojamas pažintinis turas po itin modernią, automatizuotą norvegų „Devold“ gamyklą, gaminančią termo rūbus. Lankytojai susipažins su gamybos procesu nuo audinio ritinio iki galutinio produkto supakavimo. Ekskursijoje po ADAX gamyklą, gaminančią modernias šildymo sistemas, bus galima sužinoti apie ateities daiktų interneto sprendimus ir išgirsti, kaip gamyklos atrodys ateityje. Ekskursijoje po Panevėžio mechatronikos centrą mokiniai susipažins su mikro-nano kūrimo technologijomis, iš arti pamatys analitinius ir gamybinius šios srities įrenginius ir sukurtus prototipus. Lankytojai pamatys kriptovaliutų išgavimo sistemas, sužinos kas vyksta pasaulinėje kriptovaliutų rinkoje ir kaip „blockchain“ technologija bus naudojama ateityje.
Vilniuje veikiančios Robotikos mokyklos darbuotojai lankysis Merkinės V. Krėvės gimnazijoje, kur kvies jaunuosius robotikos mėgėjus daugiau sužinoti apie šią sritį, o Vilniuje ir Kaune organizuos programavimo pratybas, remiantis populiariuoju „Minecraft“ žaidimu.
Klaipėdos Vytauto Didžiojo ir Žemynos gimnazijose lankysis programavimo akademijos moksleiviams „Code Academy Kids“ vadovė Aurelija Makselytė, parengusi paskaitą apie moksleivių verslumą ir jo svarbą. Šiaulių m. verslo inkubatoriuje VšĮ „Eduplius“ vadovas Romanas Šarpanovas pakvies pirmų – ketvirtų klasių mokinius į du edukacinius užsiėmimus. Pirmajame iš jų naudojami „Ozobot“ robotukai, padedantys lavinti informatinį ir kritinį mąstymą, ieškoti problemų sprendimų naudojant kodavimo principus. Naudojant „Lego“ kaladėles, vaikai pažins bazinius architektūros principus.
Gyvybės mokslų aktualijos
Kadangi kasmet didelio populiarumo susilaukia ekskursijos aukštųjų technologijų įmonėse, šiemet pratęsime tradiciją. Profesiją besirenkantys moksleiviai lankysis didžiausių biotechnologinių kompanijų laboratorijose, kur pamatys, kaip kuriami naujos kartos vaistai, priešvėžiniai preparatai. Pavyzdžiui, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ naujose aukščiausios klasės sterilios gamybos laboratorijose pradėjo inovatyvų magnetinių dalelių konjugavimo su antikūnais projektą. Jis itin reikšmingas, tobulinant naują kovos su vėžiu metodą – limfocitų ląstelių terapiją. Šios dalelės jau tiekiamos farmacijos lyderei „Novartis“ ir naudojamos jų sukurtai pirmajai antivėžinei genų terapijai – revoliuciniam leukemijos gydymo metodui, naudojant paties paciento imunines ląsteles. 2017 m. kompanijai skirtas su Nobelio premija „Lean“ srityje lyginamas tarptautinis Shingo apdovanojimas. Šis įvertinimas įteikiamas už aukščiausio lygio pasiekimus tobulinant verslo procesus. Toks apdovanojimas pirmą kartą atkeliauja ne tik į Lietuvą, bet ir į visą rytinį Europos Sąjungos regioną.
Apsilankę didžiausios pasaulyje generinių vaistų gamintojos „Teva Baltics“/„Sicor Biotech“ UAB Lietuvos padalinyje ir biotechnologinės farmacijos centre „Biotechpharma“ iš arti pamatysite, kaip kuriami naujos kartos biofarmaciniai preparatai, pasitelkiant genų inžinerijos metodus, kaip atliekama jų kontrolė.
Šviesos galia
Kitas Lietuvos koziris – lazerinės ir šviesos technologijos. Besidominčių šia sritimi laukia Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centras. Fotonikos slėnyje ekskursijos metu aplankysite lazerių kūrimo dirbtuves, mokslininkų laboratorijas. Susipažinsite su lazerių veikimo principais ir pamatysite vieną iš lazerių taikymo sričių – 3D spausdinimą. Čia veikia tokia pasaulyje žinoma kompanija kaip „Ekspla“. Jos specialistai, naudodami Lietuvoje sukurtą ir patobulintą spinduliuotės stiprinimo technologiją kartu su „Šviesos konversija“ sukūrė vieną galingiausių lazerių pasaulyje „Sylos 1“. Jis bus instaliuotas Vengrijoje. Lazerinė sistema leis generuoti ekstremaliai trumpus – kelių atosekundžių trukmės impulsus. Jie bus naudojami, tiriant elektronų judėjimo ypatumus atomuose ir molekulėse. Kitas aukštų energijų lazerių gamybos projektas, kuriame dalyvavo „Ekspla“ su partneriu iš JAV „National energetics“ – „ELI beamlines“ laboratorijoms Čekijoje skirtas 10 petavatų galią generuojantis lazeris. Jis bus naudojamas plazmos ir didelio energijos tankio fizikos, molekulinių, biomedicinos, medžiagų mokslo tyrimams, dalelių srauto greitinimui.
Verslumo pamokos kituose miestuose
Kaune KTU dienos Mokslo festivalyje metu išbandysite įvairius automatikos prietaisus, susipažinsite su jų programavimo ir veikimo galimybėmis, įvertinsite šiuolaikinės vadybos sistemos LEAN privalumus lėktuvų gamyboje. KTU Santakos slėnyje socialinių mokslų atstovė Živilė Stankevičiūtė seminare kalbės apie robotų ir žmonių santykius darbo rinkoje. Nestigs veiklos ir inžinerijos entuziastams. Statybos ir architektūros fakultetas pakvies sužaisti simuliacinį žaidimą „Construction Simulator“.
Ko reikia žmogui, kad jis galėtų kurti nuosavą verslą ir tikėtis sėkmės? Pirmiausiai atsakyti į klausimus: „Ko aš noriu? Kam man to reikia? Ką aš pasiruošęs dėl to paaukoti?“ Kauno kolegijos Vadybos ir ekonomikos fakultete seminaro metu bus analizuojama, kas labiau apsimoka: ar turėti savo verslą ir džiaugtis sprendimų laisve, ar dirbti kitiems.
Klaipėdos universitete planuojama vieša paskaita, kurioje bus aptariami pagrindiniai verslumo komponentai ir keliems lankytojams specialia įranga bus patikrinti verslumo gebėjimai. Vadybos mėgėjams skirta paskaita „Prekių tiekimo į rinkas kanalai arba skirtingi būdai parduoti tą pačią prekę“. Panevėžyje – ekskursija į UAB „Glasremis“, kurios metu metu apsilankysite meninio stiklo studijoje. Pro ekspozicijos salės langus pamatysite, kaip gimsta stiklo dirbiniai. Panevėžio kolegijoje – praktiniai užsiėmimai imitacinėje bendrovėje IB „Suvenyras“ (paskaita „Verslininko abėcėlė“). Šiaulių valstybinėje kolegijoje dalyviai galės sukonstruoti, programuoti ir išbandyti Arduino valdikliu valdomus robotikos įrenginius. Taip pat susipažinti su transporto logistikos informacinėmis technologijomis (darbas su elektroninėmis transporto biržomis, maršrutų sudarymas, transporto priemonių sekimas).
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ – vieta, kurioje lengva įsitikinti, kaip teorija virsta praktika. Kaip mokslo išradimai ir originalios idėjos tampa naudingais produktais, o mokslo ir verslo sąjunga spartina visuomenės pažangą.
Komentarai