Tendencijos

Mokslas ir technolgijos 2010-aisiais: farmacija

2011 metais baigs galioti „Pfizer” kompanijos cholesterolio kiekį kraujyje mažinančio vaisto „Lipitor” patentas. Vien 20008 metais jo parduota už 12,4 mlrd. dolerių. Tai vienas pelningiausių preparatų farmacijos istorijoje.
Problema nemenka, kadangi naujų efektyvių vaistų kasmet užregistruojama vis mažiau.
Pavyzdžiui, 1996 metais jų buvo užregistruota 36, o 2007 – aisiais jau tik 22. tai reiškia, kad etinės kompanijos vis mažiau lėšų skirs naujų vaistų paieškai ir sintezei.

Laimė, tradicinius vaistų paieškos metodus keičia kur kas efektyvesni ir pigesni biofarmaciniai. Būtent šioje srityje dirba ir Lietuvoje veikianti UAB „Sicor Biotech”/TEVA.

Todėl didžiosios farmacijos kompanijos perka perspektyvias biofarmacijos įmones. „Pfizer” neseniai įsigijo „Wyeth”, o kompanija „Roche” – vieną biofarmacijos lyderių „Genentech”. Norėdamos išlikti konkurencinėje kovoje, didžiosios kompanijos turės rinktis sunkesnį kelią: kurti vaistus nuo vėžio, nutukimo, imuninių ligų.

 

Kokių naujų vaistų labiausiai laukiama 2010 metais:

 

1. Trys viename, arba POLYPILL – vienoje tabletėje integruoti trys vaistai, apsaugantys nuo infarkto, mažinantys širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Tai aspirinas, vaistai mažinantys kraujospūdį ir cholesterolio kiekį.

 

2. Saugesnis kraujo skystintojas PRADAXA – jis sumažina insulto riziką taip pat efektyviai, kaip senas geras medikamentas Coumadin (warfarin), tačiau mažiau kenkia kepenims.

 

3. Nutukimo mažintojas QNEXA: plačiai naudojamas vaistas nuo nutukimo Phentermine, suvienijus jį su vaistu nuo epilepsijos, tapo kapsule, dvigubai sparčiau mažinančia paciento kūno svorį. Per metus šį preparatą vartojančio asmens svoris sumažėja vidutiniškai 15%.

 

4. Efektyvesnis priešdiabetinis preparatas EXENATIDE: gamintojai tiesiog pakeitė šio preparato formą. Kadangi dabar jis”įkalintas” mikrosferose, pakaks vaisto dozę suleisti vieną kartą per savaitę, ir aktyvioji medžiaga iš lėto skverbsis į kraujotakos sistemą. Tai pirmasis toks vaistas gydyti antrojo tipo diabetui.

 

Pagal žurnalą „Popular Science”

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą