Naujausiame žurnalo numeryje:
Pagrindiniame leidinio interviu Nobelio premijos laureatas medicinos ir fiziologijos srityje Timas Huntas (Tim Hunt) pasakoja apie savo aistrą mokslui, fundamentinių tyrimų svarbą ir entuziastingų kolegų įtaką bei apie atsitiktinumo reikšmę moksle.
Visi moksliniai tyrimai labai svarbūs, bet kai kurios tyrimų sritys – dar svarbesnės. Pastaruoju metu tokia madinga sritimi bent žiniasklaidoje tapo „bioįvairovė”. Šiai temai žurnale irgi skirti du straipsniai. Beje, biologinės įvairovės tyrimai, naudojant bioinformatikos metodus, gali padėti nustatyti, kodėl vieni mikroorganizmai (pavyzdžiui, tuberkuliozės sukėlėjas Mycobacterium tuberculosis) yra kur kas labiau pavojingi už kitus.
Mokytojo darbas nelengvas, tačiau jam galima padėti. Pavyzdžiui, mobilioji DNR tyrimų laboratorija gali atvykti į bet kurią vidurinę mokyklą ar gimnaziją. Toks projektas jau vykdomas Olandijoje ir aukštųjų mokyklų studentai mielai padeda supažindinti moksleivius su šiuolaikiniais molekulinės biologijos bei genetikos metodais. Pavyzdžiui, lyginant sveikos ir vėžinės lastelės DNR. Plačiau apie šią Genomikos iniciatyvą galite sužinoti interneto svetainėje www.genomics.nl.
Perskaitę straipsnį „Sintezė Visatoje: kai miršta milžiniška žvaigždė”, sužinosite, kaip miršta žvaigždės ir kaip netoliese esančios supernovos sprogimas paveiktų mūsų planetą.
Europoje net 200 milijonai iš 350 mln. suaugusiųjų yra apkūnūs arba nutukę. Tai – tikra epidemija. Todėl mokslininkai ieško naujų nutukimo gydymo metodų. Gali būti, kad naujuoju ginklu gali tapti hormonas Oksyntomodulinas, rašoma viename straipsnyje.
79 metais, išsiveržus ugnikalniui, Pompėjos miestas Italijoje buvo akimirksniu palaidotas po storu lavos sluoksniu. Šiame numeryje viena mokslininkė aiškina, kaip, naudojantis šiuolaikiniais chemijos ir fizikos metodais, mokslininkai mėgina išsaugoti nuo suirimo originalias freskas ir kitus radinius.
Tarp kitų temų: kaip viduramžiais pasidarydavo rašalo iš ažuolo ir kitų augalų rašalinių riešutėlių, kvapų chemijos eksperimentai ir daug kitų įdomių temų bei idėjų mokytojams.
Komentarai